You are currently viewing Przedświąteczne porządki w firmie

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a wraz z nim okres przedświątecznych porządków – co powiesz na to, aby zrobić je również w Twojej firmie? W tym artykule znajdziesz wskazówki odnośnie tego, o jakie obszary dobrze jest zadbać, by w Nowy Rok wejść z nową energią i osiągać jeszcze lepsze efekty. Przeczytaj i sprawdź, na co zwrócić uwagę robiąc przedświąteczne porządki w firmie. 

Dla wielu właścicieli firm końcówka roku to czas podsumowań. Zwykle do 20. grudnia dużo się dzieje – inwentaryzacje i praca z nimi związana, większa sprzedaż wynikająca z przedświątecznej gorączki zakupów, wyprzedaże, promocje, zakupy, by zwiększyć koszty i obniżyć podatki. Okres po 20. grudnia to zwykle czas mniejszego ruchu w biznesie (szczególnie w usługach). Klienci zaczynają zwalniać i myśleć o świętach. 

Również styczeń to miesiąc, gdy w firmach mniej się dzieje, bo konsumenci po intensywnych zakupach świątecznych mają mniej pieniędzy, więc mniej kupują. Dla małych i średnich firm druga połowa grudnia i styczeń to najlepszy czas na porządki. 

Prowadzimy szkolenia
i coaching dla menedżerów

Wielkie porządki w firmie

Końcówka roku to dobry moment na wprowadzenie zmian organizacyjnych w firmie oraz zrobienie porządków. Mam tu na myśli porządki dotyczące: 

  • stanowisk pracy, np. przemeblowania, sprzątanie biurek, szaf, archiwów, itp.
  • firmowych dokumentów,
  • procedur,
  • strategii,
  • sfery cyfrowej,

…czyli zarówno w obszarze rzeczy materialnych, jak i niematerialnych. 

Porządki organizacyjne w firmie

Aby przeprowadzić porządki organizacyjne w firmie, przyjrzyj się:

  • procedurom i zaktualizuj je, by odpowiadały na aktualne potrzeby, problemy i wyzwania Twojej firmy,
  • opisom stanowisk, zakresom obowiązków pod kątem tego, czy nie wymagają aktualizacji,
  • przygotuj się do okresowej oceny pracowników – więcej o tym, jak to robić, przeczytasz w artykule -> 3 sposoby na to, by nie bać się feedbacku,
  • podsumuj rok – zastanów się, z jakich działań, z których pracowników, z jakich efektów jesteś zadowolony, a które z wymienionych obszarów wymagają poprawy i, jakie kroki zamierzasz podjąć, by to zmienić.

Gdy już to zrobisz, zorganizuj serię spotkań z zespołem informujących o strategii na nowy rok. Porozmawiajcie o niej i wspólnie wypracujcie pomysły na jej realizację.

Porządki w biurze i sferze cyfrowej

Kolejny obszar, któremu warto się przyjrzeć, to stanowiska pracy. Koniec roku to dobry moment na: 

  • przemeblowania,
  • porządki na biurkach, w szafach,
  • porządkowanie/utylizację starych dokumentów. 

Nie wiem, czy wiesz, ale uporządkowane stanowisko pracy sprzyja efektywności i kreatywności. Dlaczego? Pozwala zaoszczędzić energię i czas, które musisz przeznaczać każdego dnia na poszukiwanie zagubionych w bałaganie rzeczy lub maili. I tutaj przechodzimy do kolejnego obszaru, nad którym warto się pochylić – sfery cyfrowej. Aby ją uporządkować, zajrzyj:

  • do skrzynki mailowej i usuń niepotrzebne maile, a nieaktualne zarchiwizuj,
  • na pulpit swojego komputera, by oczyścić go z niepotrzebnych plików czy folderów,
  • na dysk komputera, by usunąć z niego zbędne dokumenty i programy.

Poproś o to również swoich pracowników.

Prowadzimy szkolenia
i coaching dla menedżerów

Chcesz popracować nad swoją efektywnością? Spraw sobie prezent!

Zachęcam Cię do przeprowadzenia przynajmniej raz w roku wielkich porządków w swojej firmie. Dzięki wymienionym w artykule działaniom, wejdziesz w nowy rok z nową energią, która udzieli się również Twojemu zespołowi. Jestem przekonany, że przełoży się to na przyszłoroczne działania i wyniki finansowe Twojej firmy. 

Jeśli masz poczucie, że nie ogarniasz swojej zawodowej rzeczywistości, prezentem, jaki możesz sprawić sam sobie na nadchodzące święta, jest kurs efektywności menedżerskiej. Nauczysz się na nim m.in. jak:

  • optymalizować swoje działania, 
  • organizować pracę w firmie, by mieć więcej czasu dla siebie,
  • pracować z nawykami i podnosić efektywność osobistą i zespołu.

Najbliższy startuje 11 stycznia (wtorek) 2022 r. i odbędzie się w siedzibie SILLEO Bytomiu. Więcej informacji znajdziesz na stronie kursu.

Bruno Żółtowski

Doradza menedżerom i wspiera zarządy firm w budowaniu strategii HRM (Human Resources Management). Diagnozuje potrzeby organizacji i projektuje procesy rozwojowe dla firm i instytucji. Specjalizuje się w usprawnianiu pracy zespołów oraz szkoleniu menedżerów z zarządzania zadaniami i efektywności osobistej.
Wykorzystuje doświadczenia zawodowe zdobyte w pracy trenera, menedżera i przedsiębiorcy, co pomaga mu syntetyzować wiedzę i skuteczniej rozwiązywać problemy Klientów. W 2005 roku założył firmę SILLEO, gdzie obecnie pełni rolę prezesa Zarządu spółki.
Ukończył studia magisterskie i doktoranckie z zakresu psychologii, studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej, szkołę coachingu, Szkołę Trenerów Biznesu Moderator, liczne szkolenia dla trenerów i z zakresu Lean Management.
Uwielbia włóczęgę po świecie z plecakiem na plecach i dobrego bluesa.