O tym, jakie rezultaty daje wysoka motywacja w pracy i życiu, wie każdy z nas. Do efektywnego działania, potrzebują jej pracownicy każdego szczebla. Gdy są zmotywowani, realizują powierzone zadania z zaangażowaniem, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie firmy i ich satysfakcję z pracy. Pytanie, z jakim przychodzi do nas wielu właścicieli firm, brzmi – jak stworzyć system motywacyjny, który działa, daje poczucie wspólnego celu i pomaga go osiągnąć? Wskazówki w tym temacie znajdziesz w tym artykule.
Choć system motywacyjny może wydawać się elementem niezbędnym w dużej firmie czy korporacji, odgrywa on ważną rolę w każdym przedsiębiorstwie bez względu na liczbę pracowników. Coraz częściej dostrzegają to również właściciele małych firm, zgłaszając się do nas po wsparcie w stworzeniu systemów motywacyjnych dla różnych działów.
Jakie są najczęstsze systemy motywacyjne w firmach?
Gdy trafiamy do firm, by przyjrzeć się ich dotychczasowym działaniom, mającym na celu motywowanie pracowników, często okazuje się, że jakieś systemy już istnieją. Zwykle są one wynikiem wielu zmiennych, czyli hybrydą:
- tego, co kiedyś ustalili szefowie z wieloletnimi pracownikami,
- oczekiwań nowych pracowników działu, o których mówią na rozmowach kwalifikacyjnych,
- trendów na rynku.
O ile stworzenie od podstaw systemu w dziale handlowym czy na produkcji jest stosunkowo łatwe, o tyle w przypadku innych działów nie jest to takie proste i wymaga analizy.
Co trzeba wiedzieć, zanim stworzy się system motywacyjny w firmie?
Zwykle, zanim zabierzemy się do pracy nad tworzeniem systemu motywacyjnego, zachęcamy przedsiębiorców, by odpowiedzieli sobie na dwa pytania:
- Dlaczego go potrzebują?
- Czemu ma służyć?
- Czy ma być jednym z filarów motywowania stosowanych w firmie (pozafinansowe, finansowe, benefity)?
- Czy ma zachęcać pracowników do konkretnych działań (realizacji KPI – Key Performance Indicators – kluczowych wskaźników efektywności)?
Znając odpowiedzi łatwiej stworzyć system motywacyjny, który spełni swoją rolę.
Jak wygląda tworzenie systemu motywacyjnego z SILLEO?
Gdy właściciel lub menedżer wiedzą już, w jakim celu chcą stworzyć system motywacyjny, przystępujemy do pracy. Wspólnie z klientem:
- analizujemy wskaźniki, na których ma się opierać,
- sprawdzamy, czy firma posiada strategię działania,
- zastanawiamy się, czy określone wcześniej wskaźniki są możliwe do pomiaru, obiektywne i czy źródło danych jest wiarygodne.
Na tej podstawie tworzymy nowy system motywacyjny dostosowany do potrzeb i realiów danej firmy.
Po czym poznać, że system motywacyjny jest skuteczny?
Jeśli jako menedżer lub właściciel firmy zastanawiasz się, czym powinien charakteryzować się skuteczny system motywacyjny, poniżej 5 znaków rozpoznawczych. Dobrze, aby był:
- Obiektywny m.in. pod względem opinii na temat efektywności i postaw ocenianych pracowników.
- Sprawiedliwy – wskaźniki oceny powinny być adekwatne do zajmowanych stanowisk i sprawiedliwe.
- Elastyczny – pracownicy zmieniają zakresy obowiązków, przekazują sobie klientów, zastępują się w pracy.
- Zrozumiały i czytelny dla pracownika, by np. mógł samodzielnie, łatwo obliczyć i sprawdzić, czy w danym okresie otrzyma premię, czy nie.
- Wzmacniający prawidłowe postawy (zwróć uwagę na systemy wzmacniające efekt silosów w firmie, które izolują od siebie pracowników).
W temacie systemów motywacyjnych polecam Ci lekturę książki „Projektowanie systemów premiowych” Roberta Manikowskiego, z której sama wiele się nauczyłam oraz artykuł -> 3 kluczowe elementy wpływające na motywację pracowników.
System motywacyjny – sprawdź, jak działa w Twojej firmie!
Dobrze, co jakiś czas przyjrzeć się systemowi motywacyjnemu w firmie i zastanowić, czy przynosi oczekiwane efekty. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w jego analizie. Jeśli potrzebujesz eksperckiego wsparcia w budowaniu systemu motywacyjnego w swojej firmie, zapraszam do kontaktu.