Firma szkoleniowa czy trener freelancer – co wybrać?

szkolenia
You are currently viewing Firma szkoleniowa czy trener freelancer – co wybrać?

Firm szkoleniowych na rynku jest mnóstwo. Co chwilę, jak przysłowiowe grzyby po deszczu, pojawiają się nowe. Część z nich ma stały zespół zatrudnionych trenerów, inne podzlecają szkolenia freelancerom, z których usług często możesz skorzystać również bezpośrednio, oszczędzając pieniądze. Jeśli jako właściciel firmy lub menedżer zastanawiasz się, co będzie lepszym wyborem, w tym artykule przedstawiam plusy i minusy obu rozwiązań. 

Każdy, kto stawia na rozwój firmy, doskonale wie, że trudno o niego bez inwestycji w szkolenie pracowników. Jedną z kwestii, którą dobrze jest wziąć pod uwagę, decydując się na wybór firmy szkoleniowej, jest to, czy trenerzy są zatrudniani, czy jedynie podzleca im się szkolenia. Jakie ma to znaczenie? Czytaj dalej i poznaj odpowiedź.

Trener freelancer – kiedy wybrać go zamiast firmy szkoleniowej

Dwie główne zalety współpracy z trenerem freelancerem (osobą realizującą szkolenia na zamówienie, która jest ekspertem w swojej dziedzinie i świadczy usługi w ramach własnej działalności gospodarczej) to:

 • niższe koszty (korzystając z usług freelancera, zwykle zapłacisz mniej, niż wybierając szkolenie u niego za pośrednictwem firmy szkoleniowej, która musi doliczyć własny zarobek),
 • większa elastyczność i dostosowanie do klienta, jeśli trenerowi zależy na zleceniu.

Wybór trenera freelancera będzie więc dobrą opcją, jeżeli chcesz przeszkolić niewielką grupę osób. 

Minus współpracy ze szkoleniowcem freelancerem

W przypadku współpracy z trenerem freelancerem minusem może okazać się organizacja całego szkolenia. Jednej osobie trudniej ogarnąć wszystkie istotne tematy, o które trzeba zadbać, co może wymagać większego zaangażowania ze strony Twoich pracowników.

Firma szkoleniowa – kiedy i dlaczego dobrze skorzystać z jej usług

Gdy potrzebujesz szkoleń dla większej liczby pracowników, dobrze skorzystać ze wsparcia kilku trenerów zatrudnionych w ramach tej samej firmy szkoleniowej, niż kilku trenerów freelancerów. Zalet takiego rozwiązania jest kilka: 

 • prowadzą oni szkolenia w podobny sposób, 
 • korzystają z tego samego programu,
 • mają spójne i zunifikowane metody nauczania. 

W SILLEO mamy stały, sprawdzony zespół zatrudnionych i certyfikowanych trenerów oraz koordynatorów projektów. Dbają oni o to, by nasze szkolenia były dopasowane do potrzeb, oczekiwań i specyfiki danej firmy oraz, by zostały osiągnięte założone cele. Doskonale wiemy, że nie chodzi tylko o to, aby przeszkolić, ale również, aby przełożyło się to na konkretne rezultaty i zyski finansowe.

Inne korzyści ze współpracy z firmą szkoleniową to:

 • zapewnienie zastępstwa w sytuacji wypadku czy nagłej choroby trenera,
 • zaplecze administracyjne wspierające organizację szkolenia (certyfikaty, niezbędne materiały, rezerwacja sali, catering).

Minus współpracy z firmą szkoleniową

Minusem współpracy z firmą szkoleniową jest to, że jest ona zwykle droższa od trenera freelancera o około 10-20%. Jednak płacąc więcej, zyskujesz pewność, że: 

 • szkolenie odbędzie się w terminie z zachowaniem najlepszych praktyk i metod,
 • pracownicy będą odpowiednio zaopiekowani, bo kadra firmy szkoleniowej zadba o wszystko łącznie dbałością o procedury,
 • inwestycje w kadrę przełożą się na jakość pracy zespołu i efekty finansowe. 

Zanim wybierzesz firmę szkoleniową lub nawiążesz współpracę z trenerem freelancerem, polecam Ci lekturę wcześniejszego artykułu – jak wybrać firmę szkoleniową dla swojego zespołu. Dowiesz się z niego, na co zwrócić uwagę i co sprawdzić. 

Co zyskujesz, współpracując z nami?

W naszej firmie szkoleniowej SILLEO dbamy o to, by świadczyć usługi spełniające różne oczekiwania przedsiębiorców stawiających na rozwój. Pomaga nam w tym szesnastoletnie doświadczenie w branży i zgrany zespół zatrudnionych ekspertów. Decydując się na współpracę z nami, możesz liczyć na profesjonalizm w postaci:

 • umowy NDA (o zachowaniu poufności) zawieranej przed szkoleniem, która daje Ci pewność, że żadne dane nie wyciekną z Twojej firmy,
 • doświadczonych i sprawdzonych trenerów praktyków (nie zlecamy usług przypadkowym trenerom, zatrudniamy ekspertów, którzy mogą pochwalić się efektami swojej pracy),
 • opieki koordynatora projektu, który zadba o to, by nasza współpraca przebiegła sprawnie w momencie badania potrzeb, w trakcie i po szkoleniu,
 • obrandowania materiałów szkoleniowych,
 • zapewnienia gadżetów szkoleniowych,
 • możliwości skorzystania ze szkolenia prowadzonego przez zgraną parę trenerów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, co, jak wynika z naszych doświadczeń, jest pozytywnie odbierane przez uczestników. 

Wiesz już, jakie są plusy i minusy wyboru firmy szkoleniowej i trenera freelancera. Decyzja należy do Ciebie. Zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami. Doskonale rozumiemy, że zanim podejmiesz decyzję, chcesz zdobyć wiedzę na temat firmy szkoleniowej, trenerów i oferowanych usług. 

Bruno Żółtowski

Doradza menedżerom i wspiera zarządy firm w budowaniu strategii HRM (Human Resources Management). Diagnozuje potrzeby organizacji i projektuje procesy rozwojowe dla firm i instytucji. Specjalizuje się w usprawnianiu pracy zespołów oraz szkoleniu menedżerów z zarządzania zadaniami i efektywności osobistej.
Wykorzystuje doświadczenia zawodowe zdobyte w pracy trenera, menedżera i przedsiębiorcy, co pomaga mu syntetyzować wiedzę i skuteczniej rozwiązywać problemy Klientów. W 2005 roku założył firmę SILLEO, gdzie obecnie pełni rolę prezesa Zarządu spółki.
Ukończył studia magisterskie i doktoranckie z zakresu psychologii, studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej, szkołę coachingu, Szkołę Trenerów Biznesu Moderator, liczne szkolenia dla trenerów i z zakresu Lean Management.
Uwielbia włóczęgę po świecie z plecakiem na plecach i dobrego bluesa.