Demotywacja u młodych menedżerów – najczęstsze powody

demotywacja
You are currently viewing Demotywacja u młodych menedżerów – najczęstsze powody

Ambitni, zmotywowani, nastawieni na rozwój – tacy są często młodzi menedżerowie, z którymi mam okazję rozmawiać. Aby utrzymać zaangażowanie na wysokim poziomie, potrzebują odpowiednich warunków (również finansowych) i środowiska pracy. Co demotywuje menedżerów? Przeczytaj, jeśli zatrudniasz młode talenty w swojej firmie.

Na ich satysfakcję z pracy wpływają w dużym stopniu trzy czynniki – zarobki, zespół/atmosfera w firmie oraz liczba i jakość obowiązków na obejmowanym stanowisku. Każdy z nas, aby czerpać satysfakcję z pracy, potrzebuje dobrze zarabiać, otaczać się ludźmi, z którymi łączą go pozytywne relacje i pracować w miejscu, o wysokiej kulturze organizacyjnej, gdzie ilość pracy nie przytłacza. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wymienione czynniki, mogą wpływać na demotywację młodego lidera.

Prowadzimy szkolenia
i coaching dla menedżerów

Wysokość wynagrodzenia – kiedy demotywuje menedżera?

Demotywacja u młodych menedżerów często pojawia się już na etapie ustalania wynagrodzenia. Wielu pracodawców wychodzi z założenia, że z racji wieku i mniejszego doświadczenia należą im się najniższe z możliwych zarobków na oferowanym stanowisku. Przy ustalaniu wynagrodzeń, często nie bierze się pod uwagę rosnących kosztów życia, które w dużych miastach potrafią być bardzo wysokie. Co więcej, młodzi menedżerowie nierzadko wiedzą o tym, że ich koledzy (wieloletni pracownicy) na niższych stanowiskach zarabiają więcej od nich, mając mniej obowiązków, odpowiedzialności i stresu.

Jeśli jesteś pracodawcą i masz w swoim zespole młodego, zdolnego lidera, doceń jego pracę i, jeśli to możliwe, zapłać mu więcej, by utrzymać jego motywację i zatrzymać go w firmie. Inwestycja w utalentowanych pracowników przekłada się na rozwój przedsiębiorstwa i jego dochody.

Brak integracji w zespole jako źródło demotywacji młodego menedżera

Kolejnym demotywującym czynnikiem, o którym mówią mi młodzi menedżerowie, jest brak integracji zespołu w firmach. Gdy młodemu liderowi przychodzi zarządzać zespołem wieloletnich pracowników, znających się ze sobą od dłuższego czasu, może mieć poczucie wyobcowania. Niekiedy trudno mu stać się częścią teamu, gdy jest najmłodszy i ma zarządzać zespołem ludzi z różnych pokoleń. Spędzając w pracy większą część życia, każdy z nas potrzebuje poczucia przynależności do środowiska osób, wśród których na co dzień funkcjonuje. 

Ostatnimi czasy do wzajemnej izolacji i rozluźnienia więzi między pracownikami niewątpliwie przyczyniła się pandemia i home office. Z moich obserwacji wynika, że jeśli pracownicy/menedżerowie nie są zintegrowani z zespołem, mają poczucie, że nie są częścią firmy i chętniej z niej odchodzą.

Spotkania integracyjne pomagają pracownikom lepiej się poznać, nawiązać bliższe relacje, które przekładają się na późniejszą współpracę na gruncie zawodowym. Mogą mieć one różne formy. Nie muszą to być jedynie luźne spotkania po pracy, ale równie dobrze wyjazdy integracyjne połączone, np. ze szkoleniem z komunikacji lub umiejętności współpracy w zespole. 

Ogrom obowiązków a demotywacja młodego menedżera

Innym częstym problemem młodych liderów jest nadmiar obowiązków, którymi zarzucają ich pracodawcy. Praca menedżera wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji, stresem, dopinaniem projektów. Wymaga wiedzy, umiejętności oraz kompetencji związanych z zarządzaniem ludźmi. Młodzi menedżerowie przyjmują kolejne nowe obowiązki, ponieważ często brakuje im asertywności i chcą pokazać się z jak najlepszej strony. Tymczasem nadmiar zadań w dłuższej perspektywie sprawia, że na drugiej szali obok ambicji pojawia się frustracja. Menedżer nie widząc efektów swojej pracy, gdy ma jej zbyt dużo, stopniowo demotywuje się.

Brak jasnego podziału obowiązków lub ich nadmiar i poczucie, że jest się od wszystkiego, a do tego wspomniane niskie zarobki mogą prowadzić do decyzji o zmianie pracy i utraty młodego talentu w firmie. 

Prowadzimy szkolenia
i coaching dla menedżerów

System motywacyjny – ważny element funkcjonowania firmy

W podsumowaniu tego artykułu rodzi się pytanie – czy młody menedżer, któremu ledwie starcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, który jest zarzucany obowiązkami i nie czuje się częścią zintegrowanego zespołu, bo nie ma okazji do integracji, może być zmotywowany do pracy? Moim zdaniem nie, dlatego tak ważne jest zadbanie o wymienione czynniki, wpływające na zaangażowanie młodego lidera. Gdy to zrobisz i stworzysz odpowiednio przemyślany system motywacyjny, łatwiej Ci będzie zatrzymać młode talenty. 

Jeśli jesteś pracodawcą i nie posiadasz systemu motywacyjnego lub masz wrażenie, że ten, który obecnie funkcjonuje w Twojej firmie, nie przynosi efektów, zapraszam Cię na konsultację do Silleo. Wspólnie poszukamy najlepszego rozwiązania, odpowiadającego na potrzeby Twoje i Twoich pracowników. 

Przeczytaj również -> Pokolenie Z u steru – jakie problemy mają młodzi liderzy.

Bruno Żółtowski

Doradza menedżerom i wspiera zarządy firm w budowaniu strategii HRM (Human Resources Management). Diagnozuje potrzeby organizacji i projektuje procesy rozwojowe dla firm i instytucji. Specjalizuje się w usprawnianiu pracy zespołów oraz szkoleniu menedżerów z zarządzania zadaniami i efektywności osobistej.
Wykorzystuje doświadczenia zawodowe zdobyte w pracy trenera, menedżera i przedsiębiorcy, co pomaga mu syntetyzować wiedzę i skuteczniej rozwiązywać problemy Klientów. W 2005 roku założył firmę SILLEO, gdzie obecnie pełni rolę prezesa Zarządu spółki.
Ukończył studia magisterskie i doktoranckie z zakresu psychologii, studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej, szkołę coachingu, Szkołę Trenerów Biznesu Moderator, liczne szkolenia dla trenerów i z zakresu Lean Management.
Uwielbia włóczęgę po świecie z plecakiem na plecach i dobrego bluesa.