Szkolenia dla menedżerów – w które inwestować?

szkolenia dla menedżerów
You are currently viewing Szkolenia dla menedżerów – w które inwestować?

Na stanowisko menedżera zwykle awansowane są osoby wyróżniające się w zespole, zaangażowane, ambitne, utalentowane, które dały się poznać jako specjaliści w swojej dziedzinie. Tym, czego im często brakuje, są kompetencje niezbędne do efektywnego zarządzania ludźmi i projektami. W które szkolenia dla menedżerów dobrze jest inwestować, by zdobyli oni niezbędne umiejętności? Przeczytaj i sprawdź.

Wybór odpowiedniego kandydata na stanowisko lidera to połowa sukcesu. Druga połowa to odpowiednie przygotowanie go do nowej roli. Rzucenie na głęboką wodę z informacją „działaj!”, może prowadzić do zniechęcania, spadku motywacji i wypalenia. Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń dla menedżerów zarówno z umiejętności twardych jak i miękkich. Jeśli zastanawiasz się, które z nich wybrać, w tym artykule znajdziesz wskazówki.

Szkolenia dla menedżerów – zanim wybierzesz zbadaj potrzeby

Na wstępie chcę zaznaczyć, że nie ma jednej uniwersalnej listy szkoleń, które powinien odbyć każdy menedżer. Wiele zależy od specyfiki danej firmy i stanowiska. Dlatego zakup szkoleń dla kadry zarządzającej dobrze jest poprzedzić badaniem potrzeb szkoleniowych. Pozwala ono uzyskać odpowiedź na pytanie, jakie umiejętności w danym momencie są najbardziej potrzebne. Każda profesjonalna firma szkoleniowa lub trener freelancer powinien je przeprowadzić, zanim przystąpi do szkolenia. Przeprowadzamy je również w SILLEO.

Kanon szkoleń dla menedżerów

Uniwersalnej listy, jak wspomniałem, nie ma, ale są szkolenia, będące kanonem, które dają liderom kluczowe umiejętności niezbędne do kierowania zespołami, organizacji pracy czy czasu. 

Jeśli menedżer odpowiada za budżet swojego działu, to w ramach szkoleń twardych dobrze zainwestować w te z zakresu analizowania i rozumienia budżetów w firmach. Mam na myśli szkolenie dla menedżera typu “Finanse dla niefinansisty”. Zdobyte podczas nich umiejętności pomogą mu lepiej nadzorować kwestie finansowe, budżet oraz poznać pomocne w tym metody i narzędzia. 

Drugą grupą szkoleń istotnych dla menedżerów są szkolenia miękkie, m.in. z zarządzania zespołem. Pozwalają one nabyć umiejętności takie jak:

Jeśli chodzi o ostatni punkt, czyli umiejętności komunikacyjne, to tutaj zdecydowanie trzeba szlifować je regularnie. Pomocne będą w tym również szkolenia z: 

  • informacji zwrotnej, 
  • rozwiązywania konfliktów, 
  • komunikowania się w sytuacjach trudnych.

Dlaczego to takie istotne? Bez umiejętności budowania dobrych relacji w zespole, trudno o dobrą atmosferę i efektywność pracowników. 

Inną ważną kategorią szkoleń miękkich, usprawniających pracę menedżera, są te z zakresu: 

  • planowania pracy swojej i zespołu, 
  • efektywności osobistej, 
  • wykorzystywania narzędzi do zarządzania zadaniami (aplikacje do zarządzania czasem dla menedżera).

Menedżer w procesie rozwoju

Talenty, zaangażowanie i predyspozycje do bycia menedżerem są ważne i cenne, ale często niewystarczające, by efektywnie działać na stanowisku menedżera. Rozwój to nieustający proces doskonalenia. Dobrze jest dbać o niego w sposób ciągły i kontynuować szkolenia kadry zarządzającej również wtedy, gdy masz wyszkolony zespół liderów. Ich rola jest niezwykle istotna dla realizacji celów firmy, więc nie warto oszczędzać. 

Przeczytaj również artykuł – Jak wybrać firmę szkoleniową? Dowiesz się m.in., na co zwrócić uwagę wybierając szkolenia dla pracowników. 

Jeśli chcesz zbadać potrzeby szkoleniowe Twoich menedżerów, zapraszam do kontaktu

Bruno Żółtowski

Doradza menedżerom i wspiera zarządy firm w budowaniu strategii HRM (Human Resources Management). Diagnozuje potrzeby organizacji i projektuje procesy rozwojowe dla firm i instytucji. Specjalizuje się w usprawnianiu pracy zespołów oraz szkoleniu menedżerów z zarządzania zadaniami i efektywności osobistej.
Wykorzystuje doświadczenia zawodowe zdobyte w pracy trenera, menedżera i przedsiębiorcy, co pomaga mu syntetyzować wiedzę i skuteczniej rozwiązywać problemy Klientów. W 2005 roku założył firmę SILLEO, gdzie obecnie pełni rolę prezesa Zarządu spółki.
Ukończył studia magisterskie i doktoranckie z zakresu psychologii, studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej, szkołę coachingu, Szkołę Trenerów Biznesu Moderator, liczne szkolenia dla trenerów i z zakresu Lean Management.
Uwielbia włóczęgę po świecie z plecakiem na plecach i dobrego bluesa.